Web sitemize hoşgeldiniz.

Televizyonun İcadı

Günümüz dünyasının belki de en önemli buluşlarında birisi olan televizyon ya da diğer ismi ile sihirli kutu, neredeyse her insanın hayatının bir parçası olmayı başarabilmiş bir kitle iletişim aracıdır. Dünyada ve ülkede olan biten şeylerin, haberlerin, sporun ve eğlencenin insanlara aktarılmasında kullanılan televizyon, son derece eski bir geçmişe sahiptir. Televizyonun icadı hikayesi çok eskiye dayanmaktadır.

Televizyon, ilk defa İskoçyalı bilim adamı Logie Baird adlı kişi tarafından icat edilmiştir. Çocukluk dönemlerinden beri teknolojiye ilgili olan Logie Baird, evinin bahçesine kurduğu jeneratör ile elektrik üretimine henüz çok küçük yaşlarda iken başlamıştır. Bu sistemle yaşadığı evin elektrik ihtiyacını karşılayan Logie Baird, kurduğu küçük santral ile de telefon görüşmeleri gerçekleştirebilecek kadar zeki bir insandı. Tüm bunları yaparken henüz 12 yaşında olan Logie, teknik koleje giderek ilgilendiği alan üzerinde eğitimini tamamladı ve elektrik mühendisi olarak okulunu başarı ile bitirdi. Glasgow Üniversitesinde yüksek lisans yapan Logie, savaş nedeni ile eğitimini yarıda bıraktı ve orduya katılmak için başvuru yaptı. Sağlık problemleri nedeni ile orduya alınmayan Logie bir elektrik şirketinde iş bularak çalışmaya başladı. Ancak sağlık problemleri tekrar baş gösterince, evine geri dönen Logie Baird, hayallerini süsleyen televizyon fikrini hayata geçirmek için çalışmalara başladı. Bir laboratuar kuran Logie Baird, burada yaptığı çalışmalar neticesinde çay kutusu üzerine televisor adını verdiği; bisküvi kutusu, dikiş iğnesi ve karton kağıttan oluşan düzeneği başarılı bir şekilde çalıştırdı ve görüntü aldı. Böylelikle televizyonun icadı gerçekleşmiş oldu. Aldığı görüntü her ne kadar günümüzdeki televizyon görüntüsüne göre daha amatör olsa da, bu daha önce görülmemiş bir ilk olarak tarihe geçti. 1925 senesinde ise ilk televizyon patentini aldı ve icat ettiği alete televisor adını verdi. 1929 senesinde ise ilk defa tarihte bir televizyon istasyonu kurarak bunu yayın hayatına geçirdi. Bölgesel alanda yayın yapmaya başlayan televisor, zamanla ABD ve İngiltere’ye yayılarak Logie Beard’a çok büyük bir ün katmış olur. Televizyonun icadının ilk bölümü böyledir.

Fakat televizyonun icadı hikayesi sadece bu kadar değildir. Çünkü ABD’li Philo Taylor Farnsworth, günümüzde kullanılan modern televizyonlara ilham kaynağı olan sistemi geliştirerek, buluşlar dünyasına önemli bir katkı sağlamıştır. Tıpkı Logie gibi elektronik ve teknolojiye ilgisi olan Philo, kendi evinde yer alan ve elle çalışan bir çamaşır makinesine, bir elektronik parça ekleyerek onu çalışır hale getirmesi ile ilk buluşunu gerçekleştirmiştir. Yaşadığı yerde telefon santrali kurarak, görüşme yapmayı başarması ile adından söz ettiren Philo, Logie Beard tarafından icat edilen televizyonu daha da geliştirmeyi düşünmüştür.  Televizyonun tamamen mekanik parçalardan oluştuğunu bilen Philo, tamamen elektronik aksama sahip ve mekanik parça barındırmayan bir televizyon yapmayı hayal ediyordu. Bunun üzerinde çalışmaya başlayan Philo, Image Dissector adlı kamera tüpü üzerinden görüntü almaya çalışmıştır. Bu konuda başarı sağlayan ve daha net bir görüntü alan Philo, tüm dünyanın dikkatini çekmiştir. Modern televizyonun icadı bu şekilde gerçekleşmiştir. Bu buluşun patentini 1930 yılında alan Philo, BBC şirketi ile anlaşarak televizyon sistemini yenilemeyi başarmıştır. Bu yeni sisteme göre artık televizyon adı verilen alet image dissector adlı bir parçaya sahip olmuştu. Bu parça ile elektronik olan televizyon, daha hareketli, daha canlı görüntü aktarmayı başarmıştı. Bugünkü tüplü televizyon mantığı işte bu buluşa dayanmaktadır. Böylelikle modern anlamda televizyon Philo tarafından icat edilmiştir. Televizyonun icadı hikayesinin yaklaşık 89 yıllık geçmişi bu şekildedir. Günümüzde ise televizyon teknolojisi dur durak bilmeden ilerlemiş ve tüplü televizyonlar yerlerini; plazma, led gibi yeni modellere bırakmıştır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al
%d blogcu bunu beğendi: