Web sitemize hoşgeldiniz.

Twıtter Tarihi

                Twitter, 2006 yılında Jack Dorsey tarafından San Francisco’da geliştirilen bir sosyal ağ sitesidir.  Twitter arkadaş sistemi yerine takipçi sistemiyle çalışmaktadır. Twitter İngilizce cıvıldama anlamına gelen, kullanıcıların en fazla 140 karakterlik yazılar yazabileceği, son zamanlarda oldukça popülerlermiş bir sitedir. Kişiler Twitter’ın ayar yapabilme olanağı sayesinde attıkları tweetleri herkesin erişimine açabildikleri gibi, sadece onu takip edenler tarafından görülmesini de ayarlayabilir. İstediğiniz kişileri takip edebilir, onların takipçi sayılarını, kimleri takip ettiklerini görebilirsiniz. Twitter’a bilgisayardan girebileceğiniz gibi, akıllı telefonlardaki uyumluluk sayesinde telefonlarınızdan da girebilirsiniz. Attığınız tweetleri, Twitter’dan ayar yaparak, anında Facebook’ta yayınlanmasını da sağlayabilirsiniz. Twitter’da atılan her tweet 0.043 TL kazandırmaktadır.

Twitter popülaritesini zamanla arttırmış, günümüzde en çok kullanılan sosyal ağ siteleri arasına girmiştir. 25 Nisan 2011 tarihi itibariyle dil seçeneklerine Türkçe de eklenmiştir. Yaygınlaşması itibariyle günümüzde dakikada yaklaşık 98 bin tweet atılmaktadır. Twitter’ın logosundan bahsedecek olursak, logoda yer alan kuş ismi Larry olan bir erkek kuştur. İlk tasarlanan kuş göze daha kaba geldiği için sonradan daha güzel bir hale getirilmiştir

Twitter’da kullanıcıların kullandığı çeşitli kısaltmalar vardır. Bu kısaltmalar şu şekildedir;

Trending Topic yani TT: Trending topic, en çok konuşulan 10 konunun sitenin sol tarafında listelendiği bir alana denir. Her ülkenin kendine ayrı Trending topic listesi vardır. Bunun yanında dünyaca da en çok konuşulan konuların listedi vardır.

Friday Follow yani FF: FF sadece Cuma günleri, takip ettiğiniz kişilerin sizi takip edebilmesi için yapılır. Retweet yani RT: Başka bir kullanıcının attığı tweet sizin de sayfanızda görünsün ve takipçileriniz okuyabilsin isterseniz retweet tuşuna basmanız yeterlidir. Direct Message yani DM: E-maile benzeyen bir twitter hizmetidir. Başka bir kullanıcının size attığı mesajı simgeler.

Etiketler:

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al
%d blogcu bunu beğendi: