Web sitemize hoşgeldiniz.

Antika Zippo Çakmak Fiyatları

Her tiryakinin vazgeçilmezi sigara yakarken kullandığı çakmaklardır. Bazen bir yerde unutulur bazen bir yerde kaybolur hatta bazen yakın arkadaşın cebine istemsizce girer ve günler sonra karşınıza çıkar. Hemen hemen herkese tanıdık gelen bu hikayelere zippo çakmak ile son verebilirsiniz. Çünkü bu ürünü aldığınızda öyle herhangi bir yere atamazsınız. Gözünüz gibi bakar, en kıymetli eşyalarınızdan biri haline getirirsiniz. Hal böyle olunca da kolay kolay kabolmaz.

Zippo’nun Kısa Hikayesi

1932 senesinin son baharında Amerika’da adı George G. Blaisdell olan bir adam yanındaki arkadaşının bir Avusturya çakmağını yakmaya çalışıkrken çektiği çileyi görünce bu çakmağı biraz geliştirmeye karar verir. Çünkü Avusturya çakmağı oldukça büyüktür ve yakmak için iki ele ihtiyaç duyulmaktadır. Vakit kaybetmeden çalışmalara başlayan Blaisdell 1933 yılında geliştirdiği ürün için patent başvurusunda bulunur. İşte o yıllardan bu yana yaklaşık 500 milyon adet zippo çakmak üretilmiştir. Türkçe karşılığı fermuar olna zipper kelimesinin tınısı kulağa hoş geldiği için kurduğu firmaya da zippo adını veren Blaisdell bugün hala en çok saygı gören çakmak olan bu ürünün fitilini böyle ateşlemiştir.

Zippolarda ilk üretim yıllarında bu yana alt kısmında bir seri numarası bulunur. Bu numaradan orjinalliğini ve üretildiği tarihi öğrenebilmek mümkündür. Günümüzde hala ikinci dünya savaşından kalan ve yanar durumda olan zippolar vardır. 100 yılı doldurmasalarda antika olarak nitelenirler çünkü koleksiyonların aranan parçalarından biri haline gelmişlerdir. Bu kadar zor bulunması antika zippo çakmak fiyatları konusunda da tam bir belirginliğin olmamasını doğurmuştur.

Zippo İhaleleri

Antika zippo çakmak fiyatları genellikle müzayedelerdeki açık arttırmalarda belli olur. Ürünü almak isteyen kişiler üretim tarihine ve durumuna göre vermek istedikleri fiyatları ihale yöntemiyle belirler. Sonuç olarak da açık arttırma usulüne göre en yüksek fiyatı veren ürüne sahip olur. Bir örnek verecek olursak 1946 yılında üretilen ve ikinci dünya savaşına katılmış bir askerin o yıllardan bugüne saklaması sonucu hala kullanılabilir durumda olan bir zippo yapılan açık arttırma sonucu 350 dolara bir kişiye satılmıştır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al
%d blogcu bunu beğendi: