İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Beyanlı Trafik Cezası Nasıl Ödenir?

Beyanlı trafik cezası, trafik cezalarının bireyin ikametgâh adresine gönderilmesine verilen isimdir. Trafik cezalarının ikametgâh adresine gönderilmesi, sürücülerin cezalarını öğrenebilmeleri açısından önem arz etmektedir. Trafik cezası erken ödeme durumunda önemli indirimler yapılmaktadır. Sürücülerin ceza ödemelerini hızlı bir şekilde sorguladıktan sonra ödeme yapmaları gerekmektedir. Bu makale, ‘beyanlı trafik cezası nasıl ödenir ve sorgulama işlemi nasıl yapılır?’ sorularını baz alarak oluşturuldu.

Ödeme İşlemleri

Trafik cezası sorgulama ve ödeme işlemleri için alt bölümde adım adım anlatım yapılmıştır. Bu anlatıma bağlı kalındığı takdirde sorgulama işleminin sonrasında hızlıca ödeme işlemi gerçekleştirilebilir.

 1. İlk aşama olarak Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmî sitesine (https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/index.jsp) gidilmelidir.
 2. Açılan sayfanın aşağısında yer alan ‘Motorlu Taşıtlar’ butonuna tıklandıktan sonra ‘Motorlu Taşıt İşlemleri’ sayfasına erişilecektir.
 3. ‘Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Ödeme’ butonuna tıkladıktan sonra arabaya ve şahsa ait tüm bilgiler dikkatli bir şekilde doldurulmalıdır.
 4. Bilgilerin doğru girildiği kontrol edildikten sonra ‘TAMAM’ butonuna tıklanması gerekir.
 5. Açılan sayfa içerisinde üst bölümde yer alan ‘CEZA BİLGİLERİ’ butonuna basıldıktan sonra var ise cezalar listelenecektir.
 6. Buradan sol tarafta yer ‘SEÇİNİZ’ bölümünden ödenecek cezalar seçilip, ödeme işlemleri altta yer butona basılarak kredi kartı ile ödenebilmektedir.

Ancak bazı durumlarda burada borçlar görülmemektedir. Bu durumda sağ üst bölümde yer alan ‘BEYANLI TRAFİK CEZASI ÖDEME’ butonuna tıklayarak ödeme işlemini manuel olarak yapabilirsiniz. Yanlış bir ödeme yapmamanız için ödemeyi yapmadan önce e-Devlet sitesine giderek sorgulama işlemi yapılmalıdır.

Sorgulama İşlemleri

İnternetten trafik cezası ödeme işlemlerine geçilmeden önce cezadan emin olmak için sorgulama işlemi e-Devlet üzerinden yapılmalıdır. Sorgulama işlemleri için alt yer alan adımlar takip edilmelidir.

 • Verilen linke (https://www.turkiye.gov.tr/4c-emekli-aylik-kesintileri) tıklayarak GİB’in hizmeti olan ‘Beyanla Trafik Para Cezası Ödeme’ sayfasına ulaşılması gerekir.
 • Ulaşılan sayfada ‘Kimliği Şimdi Doğrula’ butonuna tıklandıktan sonra giriş seçeneklerinden uygun olan seçilerek giriş yapılır.
 • Sonrasında altta yer alan ‘Sisteme Giriş Yap’ butonuna basılmalıdır.
 • Açılan sayfadan yapılan yönlendirme ile hızlıca tüm vergi sorgulamaları ve trafik cezaları görüntülenebilmektedir.

Trafik cezalarına yakalanan sürücüler için oluşturulmuş ‘beyanlı trafik cezası nasıl ödenir?’ makalesi burada son bulmuştur.

İlk yorum yapan siz olun

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Hemen Satın Al