İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

BMW Zippo Çakmak

Günümüzde zippo çakmak en sade haliyle bile hala en çok tercih edilen ürünler arasında bulunuyor. Tabi bunun yanında oldukça farklı tasarımları da mevcut BMW zippo çakmak da bunun güzel örneklerinden biri. Her resim bu çakmağa yakışmıyor ama BMW amblemi çok güzel durmuş. Zaten firmanın logosu başlı başına bir karizma sembolü. Yanına bir de zipponun kalitesi ve estetik görünümü de eklenince harika bir aksesuara dönüşmüş durumda. BMW marka arabaya sahip olan kişiler için de ballı kaymak oluyor. Masaya oturduklarında hem araba anahtarını hem de çakmağı yan yana koyunca oluşan hava şu an bile hissedildi. Hafif bir ürperti geldi bana.

Kısa Bir Zippo Hikayesi

Mevsimlerden sonbahar, havada kuvvetli bir rüzgar var. İki arkadaş yan yana oturmuş fırtınanın denizdeki etkisini izliyorlar. Dalgalar giderek şiddetleniyor. Bir tanesi cebinden bir sigara çıkarıyor, bir de Avusturya çakmağı. Bu çakmak iki elle anca yakılabildiği için bir mücadele başlıyor. Bir yandan fırtınada ağzında zor duran sigarayı zapt etmeye çalışıyor bir yandan da çakmağı ateşlemek için uğraşıyor. Bu esnada çoğu insanın yapacağı gibi eliyle rüzgara siper olup yardım edeceği yerde yanındaki arkadaşı sessizce bu sigara yakma çırpınışlarını seyrediyor. Ve o anda bu insanlık dışı manzara karşısında adeta şok etkisi yaşayan mucidimiz kuvvetli rüzgarda bile yanan bir çakmak yapma kararı alıyor. İşte bmw zippo çakmak ataları ile bir paralel evrende bu şekilde tanıştığında takvimler 1932’yi gösteriyor.

500 Milyondan Fazla Üretim

Zippo çakmak 1932 senesinde tohumları atıldıktan bir yıl sonra patent başvurusu alınarak üretime başlamıştır. George G. Blaisdell söylenişi çok hoşuna gittiği için zipper kelimesinden türeterek kurduğu markaya zippo adını vermiştir. Zipper Türkçe’de fermuar anlamına gelir ancak bunun konuyla pek alakası yok. Üretildiği ilk andan günümüze kadar 500 milyonun üstünde zipponun fabrikadan çıktığı biliniyor. Bugün dünyanın her yerinde en çok bilinen  ve en çok tercih edilen çakmak markası olan zippo, koleksiyonerlerin de hala bir numaralı gözdesi olma özelliğini taşıyor.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Hemen Satın Al