İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bootmgr Eksik Hatası Nedir?

Bootmgr eksik hatası bilgisayar açılışlarında ortay çıkan ve bilgisayarın açılmasına engel olan bir hatadır Bilgisayar açılmak istendiğinde “bootmgr is missing”  gibi bir hata mesajıyla bilgisayar açılmıyorsa bilgisayarın ön yükleme kısmının eksik ya da bozuk olma ihtimali vardır.

Bootmgr Hata Mesajı Alındığında Ne Yapılmalı?

Çoğu durumda bootmgr eksik hata mesajı alındığında bilgisayar yeniden başlatıldığında herhangi bir sorun olmadan bilgisayar açılabilirken, bilgisayarın yeniden başlatıldıktan sonra sorun çözülmediği takdirde bilgisayara halihazırda takılı olan hafıza kartı, floppy disk, DVD ya da USB bellek gibi harici medya öğelerinin denetlenmesi gerekmektedir. Hatanın alındığı bazı durumlarda bilgisayar açılırken BIOS’da ön yükleme önceliği harici medya öğlerine verildiği için bu medyaların istenildiği gibi öncelikli olarak başlatılamadığı için bootmgr eksik hatası alınırken, harici medyaların bilgisayardan çıkarıldığında ya da BIOS’taki önceliği kaldırıldığında sorun kökünden çözülmüş olabilir. Bu durumda BIOS’un kullanıcı tarafından kontrol edilip yükleme önceliğinin sabit diske verilmesi de önemli bir çözüm yoludur. BIOS önyükleme önceliğini değiştirmek için bilgisayarın USB ya da DVD yoluyla başlatmak da gerekli olabilmektedir.

Bootmgr Eksik Hata Mesajı Sorununun Çözülmesi

  • Masaüstü bilgisayarda tüm güç kablolarının çıkarılıp otuz saniye bekledikten sonra tekrar takılması da bir çözüm yolu olarak göze çarparken, yukarıdaki çözüm yollarının işe yaramadığı durumlarda başlangıç onarımının yapılması gerekmektedir.
  • Bu onarım Windows 7, Windows 8 ve Windows 8.1 yükleme diski vasıtasıyla olurken, yükleme disklerinin olmadığı durumlarda bilgisayarlar üzerindeki başlangıç onarmanın önceden yüklenmiş bir kurtarma seçeneği olma durumu da mümkündür. Bootmgr eksik hatası için başlangıç onarımı sona erdikten sonra bilgisayar yeniden başlatıldığında sorun çözülmüyorsa ön yükleme bölümünün onarılması da bir başka seçenektir.
  • Bu noktada bilgisayarın disklerinde bulunan yüklü bir işletim sisteminden başlayabilmesi için disk üzerinde aktif bir bölümün olması gerekmektedir. Bazı durumlarda aktif bölüm olmasına rağmen, yanlış bölümün aktif olması bilgisayarı yine başlatmazken, doğru kısmın işaretlenmesi ardından sorun çözülecektir. Bootmgr eksik hata çözümü kurulum medyası vasıtasıyla yapılacaksa da bu kurulum medyasının işletim sistemiyle uyumlu olması gerekmektedir.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Hemen Satın Al