İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çakmak Çeşitleri ve Çakmağın Tarihi

Geçmişten günümüze kadar kullanılan çakmaklara baktığımızda basit olarak ayırdığımızda çakmak çeşitlerini 5 gruba ayırabilmemiz mümkündür. Çakmakların mekanizmaları çok basittir. Genelde çakmaktaşına sürten tırtıklı ufak bir çark ve etkileşimin sonucunda kıvılcım oluşmasıyla istenilen ateş elde edilmiş olur.

5 gruba ayırabileceğimiz çakmak çeşitleri şunlardır:

 • Çakmak taşı: Sert bir cisimle üzerine vurulduğu anda kıvılcım çıkartma özelliğine sahip olan taştır. İlk çağlardan günümüze kadar geçen bu süreçte insanlar gereksinim duydukları ev aletleri ve silah gibi malzemeleri bu taştan yapmaktaydılar.
 • Rezistanslı çakmak: Küçük elektrik pilleri sayesinde çalışan bu çakmağın yapısında fitil olarak görev yapan küçük bir rezistans bulunmaktadır. Bu tip çakmak çeşitlerinde hiçbir zaman alev olmamaktadır.
 • Gazlı çakmak: Gazlı çakmak çeşidi gündelik hayatta en çok kullandığımız çakmaklardan biridir. Hava gazı veya bütan, çarkın dönmesiyle gaz deposu kendiliğinden açılabilmektedir. Bunun sonucunda gaz kıvılcımla bulaşarak alev almaktadır.
 • Benzinli çakmak: Bu çakmak çeşidinde kav görevini gören bir fitil benzin deposunda yer almaktadır. Genelde tırtıklı bir yapıya sahip olan mekanizması sayesinde çakmaktaşından çıkan kıvılcımın benzinli fitil ile tutuşası sayesinde fitil alev almaktadır.
 • Fitilli Çakmak: Mekanizması en basit olan çakmak çeşitlerinden biridir. Kav olarak adlandırılan madde yerine kuru bir fitil bu işlevi yerine getirmektedir.
 • Kavlı Çakmak: İki adet sert taşın bir demir sayesinde birbiri ile çarpışması veya sürttürülmesi sonucu çıkan kıvılcımlar kavı bir miktar tutuşturmaktadır.

Çakmağın Kısa Tarihi

İlk çakmaklar 16. Yüzyılda icat edilmiştir ve barutu tutuşturmak için genelde ateşli silahlarda kullanılmıştır. İlk çakmaklardan biri, Alman kimyacı Johann Wolfgang Döbereiner tarafından 1823 yılında icat edilmiştir.

Günümüzde Çakmağın Önemi

Günümüzde çakmağa duyulan ihtiyaç fazladır. En basitinden bir ocağı veya bir sigarayı yakarken çakmağa ihtiyaç duyarız. Herhangi puro çeşitlerinden birini içeceğimiz zaman da çakmağa ihtiyaç duyabiliriz. Ancak puroların kendine ait özel puro çakmakları olduğunu da belirtmekte fayda var. Pipoların bile kendilerine ait pipo çakmakları bulunmaktadır. Bu açıdan yaklaşacağımız zaman doğada bulunan 4 farklı temel elementten biri olan ateşe her alanda ihtiyaç duyduğumuz aşikârdır.

İlk yorum yapan siz olun

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Hemen Satın Al