İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çakmakların Olmazsa Olmazı Çakmak Gazları

Çakmak gazları henüz ortada yokken, birbirine sürtünerek kıvılcım çıkaran madeni taşlar insanoğlunun o dönemlerde yanından ayırmadığı gereçlerden biri oldu. Yakılan ateşin kıymeti de büyüktü tabi. Eğer bir ateşi yakmışsanız ve o ateşin tekrar kullanılma ihtimali varsa, ateşi söndürmek iyi bir fikir gibi gelmiyordu.

Önceleri çok meşakkatli yöntemler ile ortaya çıkarılan ateş, zaman içerisinde çakmak taşı ve kav’ın keşfedilmesi ile birlikte daha kolay yanmaya başladı. Ateşin keşfedilmesi ile medeniyetin başladığı düşünüldü. Soğuğa karşı doğal bir imkanı olmayan ve kürkü bulunmayan insanoğlu; ateşi bulduktan sonra hayatta kalabilmek adına kabiliyetlerini geliştirdi.

Çeşitler ve Gazlar

İnsanoğlunun üretmiş olduğu ilk portatif çakmak çeşitleri, görüntüsü ilkel gibi görünüyor olsa da kullanıldığı devirde bir teknoloji harikasıydı. Alkol veya gaz yağı doldurularak ateşleme fitiline uygulanmış olan kıvılcım sayesinde ateş çıkaran bu teknoloji harikası ürün büyük ve yepyeni bir sektörün ortaya çıkmasını sağladı.

Görüntüsü zippoyu andıran ilkel çakmaklar, gaz haznesinde bulunan yanıcı maddeyi fitil yardımı ile incelterek kıvılcım yardımı ile ateşi çıkaran bir mekanizmaya sahiptiler. Ancak yenilik peşinde koşan insanoğlu çakmak kullanımını daha kolay hale getirebileceklerini düşünerek, yepyeni bir devrime imza attı.

Propan gazlı çakmaklar ortaya çıktı. Bu gaz laboratuar ortamında geliştirilen bir gazdır. Kullanımı ve doldurulması ise çok pratik ve kolay. Basınç uygulandığı zaman sıvı, uygulandığı basınçtan kurtulunca gaz halini alan bu gaz çeşidi, çakmak üretimi için son derece idealdi.

Peki ya Devamı

Çakmak üretiminde yeni yöntem ve teknikler geliştirildi. Çakmaklar için kullanılan gazlar markaları ile birlikte çeşitlendi. Flash çakmak gazı verilebilecek örneklerden biridir. Propan gazlı çakmaklar o kadar çok kullanılıyordu ki teknoloji değişse bile bundan vazgeçmek neredeyse mümkün olmadı.

Modellenen ve çeşitlenen çakmak modellerinin içerisine zippo girdi. Görüntüsü ve açılıp kapanırken çıkardığı ses ile tercihlerin baş sırasına oturdu ve aksesuarlar arasında da oldukça tercih edilir oldu.

Pipo severler için ise pipo çakmakları sayesinde bu iş zorluktan kolaylığa doğru bir yükselişe geçti. Böylelikle çakmak kullanma kültürü de değişti ve gelişti. Eskiden bir meslek olan çakmak doldurma işi herkesin kendi evinde kolaylıkla yapabileceği bir iş haline geldi.

 

 

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Hemen Satın Al