Web sitemize hoşgeldiniz.

E Devlet Üzerinden İcra Sorgulaması

21 Ağustos 2018

E – devlet uygulaması, devlet hizmetlerinin vatandaşlara güvenilir ve etkin bir biçimde internet ortamında sunulmasını sağlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda Adalet Bakanlığı tarafından alınan yeni karara göre icra sorgulama e devlet uygulaması üzerinden de yapılabilecektir. Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı hizmeti kapsamında, e – devlet üzerinden icra dosyası sorgulama işlemleri hızlı ve kolay bir şekilde araştırılabilir hale getirilmiştir.

E – devlet üzerinden icra dosyası sorgulama işleminin yapılabilmesi, vatandaşların haklarında başlatılmış icra takiplerine kolay bir şekilde ulaşmasını sağlamaktadır. Ayrıca yeni uygulama sayesinde var olan mevcut icra dosyalarının da numaraları öğrenilebilecektir.

E – Devlet İle İcra Sorgulaması Nasıl Yapılır?

İcra sorgulama e devlet uygulaması üzerinden yapılmak istendiğinde ilk olarak www.turkiye.gov.tr adresine tıklanması gerekir. Her e – devlet işlemi kişiye özel olduğu için sisteme genel değil, şahsi giriş yapılmalıdır. Bu bakımdan açılan sayfada T.C kimlik numarası ve e – devlet şifresi girilmelidir. Ardından isme özel e – devlet sayfası açılacaktır. Bu sayfa üzerinden Adalet Bakanlığı menüsü seçilir. Adalet Bakanlığı menüsünde Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı (UYAP) Hizmetleri başlığının tıklanması gereklidir. Başlığın altında ilgili icra dosyalarına dair seçenekler gelecektir. Seçenekler arasında İcra Dosyası Sorgulama alanı tıklanarak, konuya dair tüm resmi bilgiler edinilebilir. E – devlet üzerinden icra dosyalarının takibinin yapılabilmesi için mutlaka e – devlet şifresinin bulunması gerekir.

E – Devlet Şifresi Almak İçin Ne Yapılır?

İcra sorgulama ve takip işlemleri en hızlı biçimde e – devlet uygulaması aracılığıyla gerçekleştirilebilir. Bunun için uygulamayı kullanmak isteyen her vatandaşın e – devlet şifresi bulunması gerekir. 15 yaşını doldurmuş tüm T.C vatandaşları, herhangi bir PTT şubesinden e devlet şifresini alabilir.

E – devlet şifresi almak için fotoğraflı ve üzerinde T.C kimlik numarası bulunan bir belgeyle PTT şubesine gidilmesi gereklidir. Şubelerden 2 TL karşılığında şifre alınır. Şifre, PTT yetkilileri tarafından kapalı bir zarf içinde sizlere sunulacaktır. Verilen şifreyle uygulamaya ilk kez giriş yapıldıktan sonra şifre değişikliğine gidilebilir. E – devlet uygulaması sayesinde kamu kurum ve kuruluşlarına dair resmi işlemler yapılabilir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al
%d blogcu bunu beğendi: