Web sitemize hoşgeldiniz.

E Devlette Mobil Hat Sorgulaması Yapma

24 Ağustos 2018

Pek çok resmi işlemin hızlı ve güvenilir bir şekilde internet ortamında araştırılmasına imkan tanıyan uygulamaların başında e – devlet gelmektedir. Bakanlıklara ait pek çok resmi belgeye ulaşılmasını ve belgelerin çıktısının alınıp resmi makamlarda imzalı olarak kullanılmasını sağlayan uygulama, getirdiği pek çok yenilikle kullanım alanını da genişletmiştir. Numaradan isim sorgulama e devlet uygulamasına eklenen yeni bir özelliktir. E- devlet şifresine sahip olan herkes e – devlet internet adresine girerek, adına kayıtlı telefon numaralarının detaylı dökümüne ulaşabilir.

E Devlet Üzerinden Mobil Hat Numarası Nasıl Sorgulanır?

Numaradan isim sorgulama e devlet aracılığıyla yapılmak istendiğinde, ilk olarak e – devlet uygulamasına giriş yapılması gereklidir. Uygulamaya giriş; www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden T.C kimlik numarasının ve e – devlet şifresinin girilmesiyle yapılır. Kişinin adına özel olarak açılan sayfada BTK tarafından hazırlanmış sayfa seçilmelidir. Yapılan seçim sizi www.turkiye.gov.tr/mobil-hat-sorgulama linkine yönlendirecektir. Bu link üzerinden adınıza kayıtlı mobil hat sorgulaması yapılabilir. Sorgulama ekranında sizlerden herhangi bir bilgi istenmemektedir. Açılacak sayfada, kişinin adı – soyadı, T.C kimlik numarası, cep telefonu numarası, numaranın hangi operatöre ve hangi kişi adına kayıtlı olduğu bilgileri yer alacaktır.

IMEI Sorgulaması Nedir ve Nasıl Yapılır?

IMEI numarası, kullanılan cep telefonunun bir nevi kimlik numarasıdır. Mobil hattınızın kime ait olduğunu e – devlet üzerinden öğrenebildiğiniz gibi IMEI numarası sorgulaması yaparak cep telefonunuzun kayıp – çalıntı olup olmadığını ya da yasal yollarla ithal edilip edilmediğini öğrenebilirsiniz. E- devlet şifrenizle giriş yaptıktan sonra Uluslararası Mobil Cihaz Kodu olarak geçen IMEI numarasını yine BTK’nın yönlendireceği sayfada aratarak, telefonunuza ait tüm bilgilerin detaylarına ulaşabilirsiniz.

Hem mobil hat hem de IMEI numarasının sorgulama işlemi için e – devlet şifresine ihtiyacınız vardır. Önceden e – devlet şifresi almadıysanız, kendinize en yakın bir PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında e – devlet şifresi alabilirsiniz. Yeni şifreyi sisteme giriş yaptıktan sonra değiştirebilirsiniz. IMEI sorgulaması yapmak için uygulamaya giriş yaptıktan sonra BTK sizi www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama adresine yönlendirecektir. Açılan sayfada kullandığınız cep telefonunun IMEI numarasını ve de güvenlik resmini girmeniz gerekir. Ardından tüm bilgiler detaylı olarak ekrana yansıyacaktır.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al
%d blogcu bunu beğendi: