İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

El Yapımı Pipo Çeşitleri

El Yapımı Pipo Çeşitleri

El yapımı sigara aksesuarları, hediye ürünleri arasında en çok tercih edilen ürünlerdir. Hazır aksesuarlardan daha popüler olan ürün farklı özel tasarımlara sahiptir. Kişiye özel olarak da yapılan el ürünleri arasında tercih edilen modeller kişinin kendi zevkine ve isteğine bağlıdır. Tütün ürünleri kullanan kişiler arasında eski zamanlardan buyana kullanılan pipo çeşitleri birçok kişi tarafından kullanılamıyor. Klasik ve geleneksele ürünleri seven kişiler için ideal bir hediye olmaktadır.

El Yapımı Pipo

Zippo çakmak ve Pipo eski uygarlıklarda kullanılan bir tütün içme aracıdır. Pipo denilince ilk akla gelen farklı tasarımları ile piponun baş kısmıdır. Oymacılık sanatı ile ilgilenen kişilerin yaptıkları pipolar tasarımları ile dikkat çekiyor. Elde yapılan pipo malzemelilerinde tercih edilen ürünler gül ağacı kökü, lületaşı, ahşap ve kildir. Lületaşı ve kil pipo yapımında kolaylıkla kullanılır. Yumuşak ve ince gözenekli olması ile ince işçilik kolaylık ürün üzerinde uygulanır. Ahşap ve gül ağacı pipo yapımında klasik bir görünüm yaratır.

Pipo iki bölümden oluşur. Tütün koyma haznesi ve ağızlık. Tütün koyulan hazne üzerinde birçok figür ve tasarım yapılır. Pipo daha çok geleneksel bir ürün olduğu için çok farklı tasarımlar uygulanmaz. Klasik ve sade bir üründür. Farklı renk alternatifi yoktur taşın renginde beyaz üretilir. Tütünün pipo içerisinde yanması nedeniyle el yapımı pipolar boyanmaz. Elde yapılan pipolar kullanılan malzemenin rengini alır. En çok ahşap renginin bulunduğu el yapımı pipolarda beyaz çeşitlerde vardır. Beyaz renkteki lületaşından yapılan pipolar zamanla sararır ve açık kahverengini alır. Lületaşı ince gözenekli yapısı ile filtreleme özeliğine sahiptir.

Farklı Pipo Çeşitleri

Tütün içme ürünü olan pipo taş, cam ve metal ürünlerden de yapılır. El oymacılığı alanında kullanılmayan pipo çeşitleri farklı yöntemlere yapılır. Pipo aynı zamanda dekoratif bir ürün olarak da kullanılır. Pipo kullanımı oldukça kolay ve basittir. Saf tütün malzemesi pipo tütün haznesi içerisine konulur ve yakılır. Pipoya ağızlık takılarak tütün tutuşturulun. Sigaraya göre daha uzun süre yanan ve kullanılan pipolar farklı ağızlık çeşitleri kullanılarak tütün içilir.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Hemen Satın Al