İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

En Pahalı Zippo Çakmak

Hiç sigara içmemiş birini bile sigaraya başlatabilecek kadar şık bir görünüme sahip bir şey düşünün. Her zaman her şekilde görüldüğü her ortamda dikkat çeken, koleksiyonerlerin sahip olmak için birbiriyle yarıştığı  hatta adına turnuvalar bile düzenlenen bu şey herkesin aklına geleceği gibi zippo çakmak.

Elinde bulunduğu kişinin karizma kat sayısını anında arttıran ve çakmak cepleyicilerin hayallerini süsleyen bu kıymetli parça kıymetini bilenler için adeta evladiyelik bir miras haline gelmiş durumda. Yaklaşık 70 yıldır üretilen ve en eski örnekleri bile hala çalışır halde olan bir çakmaktan bahsediyoruz. Hal böyle olunca böyle bir çakmağa sahip olmak için bazı durumlarda cebinizde paranızın olması yeterli olmuyor. En pahalı zippo çakmak bile sadece koleksiyonerlerin elinde bulunan birkaç örnek karşısında ucuz kalabiliyor. Çünkü bu örnekler çok nadir olarak açık arttırmalarda satılıyor. Bu durumda en yüksek fiyatı veren çakmağa sahip oluyor. Tabi böyle bir açık arttırmada da fiyatın üst sınırı tahmin edilemiyor.

Zippo’nun Değeri Nasıl Belirleniyor?

En pahalı zippo çakmak türleri genellikle en eski serilerin içinde oluyor. Her zippo alt tarafında olan bir seri numarası ile işaretlenerek üretiliyor. Bu seri numarasından hangi yılda üretildiğini ve hangi seride olduğunu anlayabilirsiniz. Classic, slim ve replica gibi çeşitleri olan ürünün yılına ve performans durumuna göre fiyatı da değişiyor. Örneğin replica serisinden 1941 yapımı bir zippoyu 1400 lira civarına buluyorsunuz. Ama bu hiç kullanılmamış bir ürün. Eğer ürün kullanılmışsa ve bir hikayeye sahipse o zaman bu fiyatlar katlanarak artıyor. İkinci Dünya Savaşı’nda askerler tarafından kullanılan ve hala ilk sahibinde olan çakmaklar en nadir ve pahalı örnekler arasında gösteriliyor.

Zippo Ne Demek?

Zippo çakmak 1933 yılında ilk patent hakkını aldıktan sonra üretim aşamasına gelindiğinde mucidi olan George G. Blaisdell tarafından isimlendirilen bir ürün. Amerikalı mucit söylenirken kulağa çok hoş geldiği için zipper kelimesinden zippoyu türetmiş ve markanın adını bu şekilde belirlemiştir.İngilizce kökenli Zipper kelimesinin Türkçe karşılığı fermuar olarak tanımlanır.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Hemen Satın Al