İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Fotoğraf Çekimi

Yaz aylarının geldiği ve güneşin yüzünü göstermeye başladığı zamanlar için her yerde yapılacak hobiler arasında fotoğraf çekimi geliyor. Amatörler için bir çok kurum fotoğrafçılık eğitimi veriyor. İsterseniz yaz okulu mahiyetinde kendinize ve çocuklarınıza bu tip kurslarda birkaç ay içerisinde profesyonel fotoğraf çekmeye başlayabilirsiniz.

Öncelikle bilindik bir çok firmanın amatörler için üretilmiş profesyonel kalitede fotoğraf çeken makineler ürettiklerini söyleyelim. Yakın ve uzaktan çekim, portre ve manzara çekimi için bir çok farklı lens seçeneği bulunuyor. Akıllı telefonların hayatımıza dahil olduğu bir dönemde uygulamalar indirip fotoğraf çekimini hepimiz aslında farkında olmadan da olsa yapıyoruz. Çekim esnasında ise poz vermekten tutun da, bu işi sosyal paylaşım sitelerindeki fotoğraflarınıza kadar profesyonel çekim yapan insanlar da mevcut.

Portre fotoğrafları çekerken mutlaka arka fonun sade olmasına özen gösterin.  Yakından çektiğiniz portre fotoğraflarında ise gözlere netlik kazandırmanız fotoğraflarınızın daha güzel çıkmasını sağlayacaktır. Aynı sadeliği portre fotoğraflar da giyiminiz için kullanırsak bir hayli net fotoğraflar çekebilirsiniz. Öğle saatlerini gölgeler belirginleşeceği için mecbur kalmadıkça tercih etmeyiniz. Portre çekimlerde ışığın arkadan gelmemesine ve daha aydınlık fotoğraf çekimi sırasında ışık dengesine özen gösterin. Flaş ışığınızı akşam ve gece çekimlerinde mutlaka kullanın.

Hareketli çekimler yapacaksanız drive modunu kullanabilir ve netliğini sonradan ayarlayabilirsiniz. Bebekler gibi hareketli çekimler için de drive modunu kullanabilirsiniz. Tripod kullanımı hareketli çekimler için genellikle kullanılıyor ve fotoğraf netlik kalitesini hiç titreşim olmadan çekim yaptığınız için kolayca yakalayabilirsiniz. Ters ışığı engellemek için fotoğraf makinenizin parasoleyini kullanın. Obtüratör hızınızı düşürdüğünüzde sadece çekim yapmak istediğiniz kareyi yakaladığınızda deklanşöre basın ve hareketli çekimlerinizi kolaylaştırın. Hareketli çekimleriniz için enstantanenizi 1/500sn. olarak ayarlayın.

Manzara fotoğrafları çekecekseniz özellikle ormanlık alanlarda bölünmüş ışık çok fazla olacağı için flaşınızı kullanarak daha hoş bir enstantane yakalayabilirsiniz. Çiçek böcek gibi detaylar çekecekseniz ters ışık, duman, sis gibi öğeler fotoğraflarınıza daha profesyonel bir hava katacaktır. Tabii eğer mümkünse manzara ve panoramik çekimler için özel üretilmiş lensleri ve objektifleri kullanın.

Tatilde gezdiğiniz yerlerin fotoğraf çekimi esnasında ekstradan hafıza kartı götürmeyi ve fotoğraf makinelerinizi sürekli kendi çantaları ve kılıfları içerisinde bulundurmayı da ihmal etmeyin.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Hemen Satın Al