İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gerçek Zippo Çakmak Nasıl Anlaşılır?

Zippo çakmak 1940’lı yıllardan bu yana kapağı kapatıldığında çıkan klik sesiyle orijinalliğini kaybetmeden günümüze gelen bir şıklık abidesidir. Bu güzide çakmağın müptelaları çıkan bu klik sesine adeta aşıktırlar. Onlar için gerçek zippo çakmak nasıl anlaşılır sorusunun cevabı yalnızca bir klik uzaklıktadır. Çünkü bu çakmakta kullanılan malzeme ve kapağındaki yay sistemi oldukça ayırt edici bir rezonansa sahiptir. Esaslı kullanıcılar bu sesi duydukları anda çakmağın sahte olup olmadığını anlarlar. Fakat herkesin kulağı bu şekilde gelişmiş olmayabilir. Onlar için de ayırt edici özellikler tabi ki bulunmaktadır.

Zippo Orijinallik Göstergesi Nedir?

Gerçek zippo çakmak nasıl anlaşılır konusu aslında çok teferruatlı bir cevap içermez. Çünkü üretilen her zippo üzerinde bir seri numarası ile fabrikadan çıkar. Bu seri numarası çakmağın alt kısmında bulunur. Harf, rakam ve işaretlerden oluşan bu seri numarası ürünün hangi ayda ve hangi yılda üretildiğini gösterir. Örneği seri numarasında XVA ibaresi bulunan bir çakmak 1996 yılının Ocak ayında üretilmiş demektir. Belirli tarihler arasında bu işaretler değişiklik gösterebilir. Konuyla ilgili detaylı bilgiyi firmanın resmi internet sayfasından bulabilrisiniz.

Zippo’nun Çıkış Hikayesi

George G. Blaisnell adında bir Amerikalı rüzgarlı bir havada yanındaki arkadaşının bir Avusturya çakmağı ile sigara yakarken ne kadar zorlandığını ve bu çakmağı biraz geliştirmesi gerektiğini düşündüğünde takvimler 1932 yılını gösteriyordu. Aradan geçen bir yıl içinde çalışmalarını tamamlayan Blaisnell 1933 yılında ürettiği çakmağın patentini almak için başvurusunu yapıyor ve zipponun yolculuğunu başlatan fitili ateşliyordu.

Zippo çakmak adını İtalyanca kökenli bir kelime olan zipper sözcüğünden almıştır. Türkçe karşılığı fermuar olan bu kelimeden zippo markasını türeten mucit, daha sonraları bu ismi vermesinin sebebini kulağıma söylemesi çok hoş geliyordu şeklinde açıklamıştır. İmal edilmeye başlandığı tarihten bu yana 500 milyonun üzerine ulaşan üretim verileri ile bütün dünyanın bildiği bir marka haline gelen zippo hala ilk günkü popülerliğini koruyor. Bütün ürünlerini ömür boyu garanti kapsamında satması ile de ne kadar sağlam çakmaklar ürettiğini ispat ediyor.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Hemen Satın Al