İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Keyfinizi Çakmağınız İle Arttırın

Sigara tiryakileri için çakmak kullanımı hem bir zorunlu ihtiyaç hem de stil tamamlayıcı bir aksesuar sahibi olmak demektir. Kullanılan çakmak kişinin daha cool hissetmesine yardımcı olur. Bir çakmaktan beklenilen en büyük özellikle tabi ki tutukluk yapmamasıdır. Ancak günümüzde çakmak çeşitliliği o kadar fazladır ki bu özellik tek başına bir tercih sebebi olmaktan uzaklaşmıştır.

Yapısına Göre Çakmak Çeşitleri

Her çakmak aynı amacı taşısa da bu amaca ulaşmak için farklı yollar kullanır. Bu gidiş yolları da çakmakların kategorilere ayrılmasına sebep olur.

  • Taşlı Çakmaklar

İçinde bulunan gazın tutuşması için çakmak taşı kullanılan türler genel olarak taşlı çakmak şeklinde ifade edilir. Bu tip çakmaklarda elle döndürülen bir çark hemen çarkın alt kısmında gaz salınımına olanak veren bir bölme bulunur. Çark döndürüldüğünde sürtünme kuvveti nedeni ile kıvılcım açığa çıkar ve altta bulunan boşluktan çıkan gaz bu şekilde alev alır.

  • Manyetolu Çakmaklar

Gazı tutuşturmak için elektrikli bir mekanizma barındıran manyetolu çakmaklar da üst kısımda basmalı bir yapı bulunur. Bu yapı hem manyeto içinde bir elektrik akım oluşmasına sebep olur hem de gazın yolunu açar. Basıldığı anda sızan gaz manyetodaki kıvılcım ile temasta bulunur ve yanar.

  • Izgaralı Çakmaklar

Çakmak çeşitleri içinde en yoğun ateşlemeyi yapan çakmak türleri bu tiplerden oluşur. Puro çakmakları da genellikle ızgaralı çakmaklardan üretilir. İşleyiş prensibi manyetolu çakmaklara benzese de ateşin çıktığı kısım ve yayılma biçimi açısından farklılık oluşturur. Bu modellerde tutuşan alev sürekli salınan gaz ile desteklenerek ızgara üzerine yayılır. Görünüm itibari ile oksijen kaynağını andıran bir çalışma ortaya koyan bu modellerde geniş bir yakıt hacmi bulunması gerekir.

Bir Tarz Sembolü Olarak Zippo

Çakmak aleminde bütün çakmaklar bir yana zippo çakmak bir yanadır. Rüzgarlı havalarda bile yanan bir çakmak bulma düşüncesi ile ortaya konan bir icat olan bu çakmak hem dayanıklı hem de şık olması ile yaklaşık 70 yıldır dünya üzerinde en çok tercih edilen çakmaktır.

 

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Hemen Satın Al