Web sitemize hoşgeldiniz.

Mumlar Kaç Çeşide Ayrılırlar?

5 Ekim 2017

Evlerde ve görebileceğiniz her yerde kullanılan mumlar, dekorasyon amaçlı olduğu gibi, aydınlatma amacıyla da kullanılır. Kullanımı açısından ve oluşturduğu ambiyans açısından herkes tarafından beğenilmekte ve tercih edilmektedir. Evinizde dahi mum yapma şansınız olduğunu ve yapımının çok da basit olduğunu biliyor musunuz?

Mum neden yapılır?

Mumlar, istenilen bir form verilebilen, su geçirmez, yağımsı bir maddeden yapılırlar. Bütün mum çeşitlerinin ortak özelliği, su geçirmemeleridir. Isıtıldıklarında gelecekleri ergime noktasına varmadan yavaşça yumuşayıp, akışkan bir kıvama ulaşırlar. Piyasada rahatlıkla bulabileceğiniz mumluk çeşitleri ile evinizde ve yaşadığınız her ortamda hoş bir görüntü oluşturabilirsiniz.

El yapımı hediyelik ürünler satana mağazalarda, dükkanlarda,  zevkinize göre bir çok çeşit bulmanız mümkün olmaktadır. Hangi kullanım alanını tercih ederseniz edin, ateşin bulunduğu çağlardan beri insanlar tarafından rağbet gören mumlar, yapımı ve kullanımı kolay olduğu için çok çeşitli alternatiflerle karşınıza çıkmaktadır.

Aydınlatma olarak kullanıldıklarında, duvar aksesuarları  olarak bulunduğunuz mekana ayrı bir hava katan mumlar, farklı yapım maddelerinden oluşur.

Mumların hammaddeleri nelerdir?

Çeşit olarak bakıldığında birden fazla olan mumlar, hayvansal, madensel, sentetik ya da bitkisel hammaddelerle ile yapılmaktadır.

Bitkisel mumlar, çiçeklerin, bitkilerin,  yaprak ve tomurcuklarını korumak için oluşturmuş olduğu mum katmanlarından oluşur. Bu katman, havadaki değişimleri uzak tutarak, su kayıplarını en aza indirger.

Cila yapımında kullanılan sert ve parlak bir madde olan Carnauba mumu, bir palmiye cinsinin yapraklarından oluşur. Meksika ve civarında yetişen Candelilla mumu ise, bir çeşit sazdan elde edilir. Reçinemsi bir yapı taşımaktadır.

Madensel mumlar, linyitten elde edilen, reçinemsi ve bitümlü bir yapıya sahip montan mumu ise farklı bir yapıya sahiptir. Madensel mumlar aynı zamanda yeraltı kaynaklı mumlar adı altında da bilinirler. Parafin mumu, petrol mumu yeraltı mumlarının en önemlileri arasında yer alır.

Hayvansal mumlar, ateşin icadından beri, insanların ilk öğrendikleri ve kullandıkları mumlardır. Bal arılarının örmüş oldukları, bal peteklerinin maddesinden oluşurlar. Dekoratif ahşap hediyelik dükkanlarında mumlarınızı koyabileceğiniz farklı seçenekler bulabilirsiniz.

Senteteik mumlar, değişik amaçlar ile yapılan bileşimi farklı maddelerden meydana gelir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al
%d blogcu bunu beğendi: