İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Örgü Patik Modelleri Ve Yapılışları, AÇIKLAMALI ÖRGÜ PATİK MODELLERİ

Patikler özellikle kış aylarında soğuktan korunmak için çok sık kullanılmaktadır. Örgü patik modelleri ise farklı örgü çeşitleri arasında yapımı en kolay olan modellerden bir tanesi olarak bilinmektedir. Örgü patik modelleri ve yapılışlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

En Şık Örgü Patik Modelleri Nelerdir?

Örgü patik modellerinin tasarımları açısından sonsuz alternatif bulunmaktadır. Çiçek motifli, ponponlu, boncuklu gibi çok sayıda patik modelini evde kolaylıkla yapabilirsiniz. Hatta sevdiklerinize minik bir hediye vermek istiyorsanız, kendiniz yapacağınız için manevi değeri çok büyük olacak olan yeni örgü patik modellerini yapabilirsiniz.

Örgü patik modelleri tek parça gibi başlanarak yapılacak modelin şekline göre en son birleştirilir. Yani iki farklı parça örmeniz gerekmemektedir. Bu sayede de oldukça pratik modellerdir. Mesela kazak modellerinde kolları ya da gövde kısımlarını ayrı ayrı örmeniz gerekirken, patiklerde durum çok daha farklıdır. Örgü patik modelleri ve yapılışları daha kolay olduğu için de, daha az vaktinizi alan  modellerdir.

Boncuklu Şiş Patik Modelleri

Patik modelleri tığ kullanılarak yapılabileceği gibi genellikle şiş kullanılarak yapılmaktadır. Detaylarından bahsedeceğimiz boncuklu patik modeli için de şiş kullanılmaktadır.

 • 78 ilmekle başlanır.
 • İkinci sırada haraşo örün.
 • Üçüncü sırada ise 29 – 20 – 29 olacak şekilde farklı renkleri kullanarak örmeye devam edin.
 • Bu aşamada boncukları yerleştirmeye başlayabilirsiniz.
 • Bu şekilde 4 sıra yapın.
 • sıra için de 25 ilmek haraşo örün.
 • Ardından 30 ilmek daha örün.
 • Geri dönüp 30 ilmeği iki yanlardan 2 ilmek kalana kadar kesin.
 • Sonra da kullandığınız renklere göre ipleri toplayın.

Bu modelde genellikle bir açık bir de kapalı renk kullanılmaktadır. Mesela pembe ve beyaz birbirine çok yakışan iki renktir. Boncuklar da beyaz olduğu için şık bir görüntü sağlanmaktadır.

Ayak ölçülerinize göre modelin büyüklüğünü kendiniz de ayarlayabilirsiniz. Hatta bu model bebekler için de yapılabilecek oldukça sevimli bir modeldir. Daha küçük boyutlarda hazırlarsanız bebekler ya da çocuklar da rahatlıkla kullanabilir.

Örgü patik modelleri ve yapılışlarını örnek üzerinden bu şekilde anlatabiliriz. Farklı renkleri kullanarak oldukça şık modelleri sizler de yapabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Hemen Satın Al