İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Size Bir Çakmak Lazım

Her sigara tiryakisi için çakmak kullanmak hem büyük bir zevk hem de zorunluluktur. Bu yüzden farklı çakmak çeşitleri denenerek en iyisi bulunmaya çalışılır. Bu arayışlarda çakmakların başına gelen ortak kazalar genellikle yanlışlıkla başka bir arkadaşın cebine girmesi ile açıklanabilir. Fakat öyle çakmaklar vardır ki bırakın arkadaşınızın cebine girmesini kendi cebinize bile koymaya kıyamazsınız.

Manyetolu Çakmaklar

Bu tip çakmaklarda çakmak gazı manyeto mekanizmasından çıkan kıvılcım ile tutuşur. Bu yüzden bu tip çakmaklara manyetolu çakmak denir. Çakmağın üst kısmında basmalı bir bölüm bulunur. Buraya basıldığında manyeto içerde oluşan elektrik akımı sayesinde kıvılcım üretir. Bu kıvılcım da yine basma sırasında salınan gazı ateşler.

Taşlı Çakmaklar

Çakmak gazını tutuşturmak için çakmak taşı kullanılan ürünlerdir. Bu modellerde çakmağın üst kısmında dairesel bir yapı bulunur. El ile baskı uygulandığında sürtünme kuvveti ile kıvılcım çıkar ve o anda salınan gaz ile çakmak ateşlenir.

Çakmak Aleminin Kralı: Zippo

Zippo çakmak her zaman için ayrı bir parantez açılması gereken ürünlerin başında gelir. Yeryüzünde bu kadar sağlam olup aynı zamanda bu kadar şık görünüm veren çok nadir obje vardır.

1940’lı yıllarda Amerikalı bir mucit olan George Blaisnell tarafından Avusturya çakmağının geliştirilmesi ile ortaya konan bu model adını İtalyanca kökenli bir kelime olan zipper (fermuar) kelimesinden almıştır. söylenişi çok hoşuna gittiği için bu ismi verdiğini söyleyen Blaisnell çakmağın çıkış hikayesini anlatırken arkadaşının sigarasını yakmak için rüzgarda çok zorlandığını ve bu sebepler rüzgarda bile yanan bir çakmak icat etmek için çalıştığını ifade etmiştir.

Zippo çakmaklar İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana bozulmadan kullanılan örneklere sahiptir. Zippo markasının olduğu her çakmak üretiminden itibaren ömür boyu garanti kapsamına alınır. Ve kullanıldığı süre boyunca ücretsiz servis ve bakım hizmeti verilir.

Orijinal zippoların alt kısmında çakmağın üretim yılını ve ayını belirten semboller kullanılır. bu sembollere bakarak çakmağın orijinal olup olmadığın anlayabilirsiniz. Ayrıca hangi seri olduğu da yine bu kısımda yazan bilgiler ile anlaşılabilir.

 

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Hemen Satın Al