İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tayland

Güneydoğu Asya’da yer alan Tayland, Hindiçin yarımadasının ortasında bulunmaktadır. Doğuda Kamboçya, batıda Burma, güneyde Malezya, kuzeyde ise Laos ile komşu olan ülke ayrıca Tayland körfezi ve Andanaman Denizi ile de çevrilidir. Yaklaşık 67 milyonluk bir nüfusa sahip olan ülkenin yüzölçümü ise 513.120 kilometre karedir. Ülkenin son derece kozmopolit bir etnik yapısı vardır. Ülkenin çok büyük bir kısmı Taylardan oluşurken, ülkede Laos, Khmer, Malay ve Çin kökenli insanlar da yaşamaktadır. Resmi dili Tayca olan ülkenin çok büyük bir kısmı Budizm dinine inanmaktadır. Bu dinin yanı sıra çok az da olsa İslam ve Animizim dinlerine inanan insanlar da vardır. Yaklaşık 40.000 sene öncesine dayanan bir yerleşim yeri olan Tayland, birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. İlk defa 10. yüzyıldan itibaren ülkeye isimlerini veren Tayland’ın yerel halkı olan Taylar bu bölgeye gelmeye başlamış ve bu toprakları kendilerine vatan yapmışlardır. İlerleyen dönemlerde krallıklar kuran Taylar, Avrupalı devletlerin önderliğinde başlayan koloni faaliyetlerinden etkilenmeyen tek millet olmuşlardır. Tayland bölgesi hiçbir zaman Avrupalı sömürgeciler tarafından kolonileştirilememiştir. 6 coğrafi bölge ve 76 vilayetten oluşan ülkenin 877 adet de ilçesi bulunmaktadır. Ülkenin en büyük kenti ve başkenti Bangkoktur.

Başkent Bangkok ülkenin en önemli şehri ve aynı zamanda da turizm merkezidir. 8.280.925 kişilik bir nüfusa sahip olan başkent Bangkok, son derece modern mimarisi ile de dikkat çekmektedir. Bangkok’un önemli bir diğer özelliği ise dünya üzerindeki en uzun isme sahip olan şehir olmasıdır. Ülkenin resmi dili Taycada şehir; Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Yuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit olarak bilinmektedir. Bu isim Guinness rekorlar kitabına göre en uzun şehir ismidir. Halk arasında ise Bangkok şehri için genel olarak melekler şehri ifadesi kullanılır. Bangkok dışında diğer önemli Tayland şehirleri ise Nonthaburi, Pak Kret, Hat Yai ve Udon Thanidir. Ülkede genel olarak tropik iklim görülmektedir. Tayland’da zaman zaman Muson yağmurları da etkili olabilmektedir. Büyük çoğunluğu Budist olan ülkenin neredeyse her köşe başında Budist tapınakları ve Ruh evleri adı verilen yapılar bulunur. Kendisine has bir mimari ile inşa edilen bu yapılar, turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Özellikle başkent Bangkok, ülkenin turizm ve eğlence merkezidir. Her yıl 20 milyonun üzerinde turist ağırlayan ülkenin, en büyük gelir kaynaklarından birisini de turizm oluşturur. Başkentteki Wat Phra Kaew Tapınağı, Büyük Saray, Baiyoke Kulesi II, Kaplan Tapınağı, Kwai Köprüsü gezilecek yerler arasındadır. Bunun yanı sıra tarihi yapıları ile ünlü ve antik şehirlere sahip olan Sukhothai ve Ayutthaya bölgeleri de her sene milyonlarca turisti ağırlamaktadır. Deniz ve kumsalın tadını çıkarmak isteyenler ise Phuket adasını tercih edebilirler. Dünyanın en gözde eğlence merkezlerinden birisi olan bu ada, çılgın eğlence hayatı ile bilinen güzel bir mekandır. Similan bölgesi ise dalış tutkunlarının mutlaka görmesi gereken bir diğer güzide alandır.

Son derece eski ve köklü bir geçmişe sahip olan ülkede wai adı verilen selamlama biçimi kullanılmaktadır. Oldukça sakin karakterlere sahip insanların yaşadığı ülkede; insanların birbirine saygı göstermesi zorunludur. Gençler yaşlılara, öğrenciler öğretmenlere toplum içerisinde her zaman saygı göstermek ve bunu da ifade etmek zorundadır. Krallıkla yönetilen ülkedeki en büyük suçlardan birisi ise kral hakkında kötü konuşmaktır. Yasalar gereği bu işlemi gerçekleştirenler hapis cezasına çarptırılmaktadır ve bu kural turistler için de geçerlidir.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Hemen Satın Al