Web sitemize hoşgeldiniz.

The Godfather I

Yönetmen: Francis Ford Coppola

 

Yapımcı: Albert Ruddy

 

Roman: Mario Puzo

 

Uyarlama: Mario Puzo – Francis Ford Coppola

 

Oyuncular: Al Pacino, Marlon Brando ve James Caan

 

Müzik: Nino Rota, Carmine Coppola

 

Yapım yılı: 1972

 

Süre: 175 dk.

 

Ülke: ABD

Filmin Konusu: 2. Dünya Savaşının ardından yaklaşık 10 yıllık dönemi anlatan Baba filmi Mario Puzo’nun aynı isimli romanından uyarlandı. Don Corleone, Corleone İtalyan suç – mafya ailesinin lideridir. Corleone ailesi diğer ailelerden çok daha güçlü ve ünlüdür. Bunun sebebi –filmde söylenildiği gibi- ceplerinde bozuk para gibi taşıdıkları politikacılardır. Hukuki ve politik açıdan hiçbir sorunları olmayan Corleone ailesinin başına çorap örecek olan kişi ise “Türk” lakaplı Solozzo’dur. Uyuşturucu işi yapan “Türk” Don Corleone’den yasal koruma ve 1 milyon dolar ister. Karşılığında da kârdan pay teklif eder. Ancak Don Corleone bu işin fazla tehlikeli olduğunu, elindeki politikacıların Corleone ailesinin kumar işinde olduğu için ona bağlılıklarını devam ettirdikleri gerekçesiyle teklifi reddeder.

Bunun üzerine “Türk” bir başka aile ile, “Tataglia” ailesi ve polis şefi McClusky ile anlaşarak Don Corleone’ye suikast düzenler. Don Corleone her ne kadar suikastten sağ olarak kurtulsa da Corleone ailesi çok zor duruma düşecektir. İntikam isteyen Corleone ailesinin üyeleri ile diğer New York suç aileleri arasında izlemeye değer bir savaş başlayacaktır…

Al Pacino gibi efsane oyuncuların ortaya çıkmasını sağlayan Baba filmi 1972 yılında çekildi. Film 3 Oscar ödülü aldı. İzleyenlerin beğenisi ve gişe hasılatlarının çokluğuyla iki devam filmi çekildi. Baba 2 filmi de İmdb’de Baba 1 filminin hemen ardında, 3. sırada dünyanın en iyi filmleri arasında yer almaktadır.

Etiketler:

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al
%d blogcu bunu beğendi: