İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yakın Arkadaşlarıma Hediyelik Eşya Olarak Ne Alabilirim?

Yakın arkadaşlarımız ve dostlarımızı özel günlerinde unutmadığımızı göstermek için onlara hediyelik eşya alırız. Yakın arkadaşlar söz konusu olunca özel günlerin sayısı kısmen daha azdır: Mesela sevgilimiz veya eşimize tanışma yıldönümünde hediye almamız uygun olur, ancak bu tür özel günlerde yakın arkadaşlara hediye almak abartı olacaktır. Tabii ki hediye alıp verme konusunda illa ki belirli günler ile kendimizi kısıtlamak zorunda değiliz. Ancak hediyenin abartılı ve anlamsız olmasına sebep olmaktan da kaçınmalıyız.

Yakın arkadaşlarımız ve dostlarımıza mezuniyet ve işe başlamada veya yeni işin hayırlı olması amacıyla hediyeler alınması uygundur. Yakın arkadaşlara genellikle kıyafet, kitap veya o kişinin zevkine göre hediyeler tercih ederiz. Elbette ki yakın arkadaşa alınan hediye, sevgiliye hediye alınması gereken bir hediye ile aynı olmaz.

Sıradan Olmayan Bir Hediyenin Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hediye seçiminde önemli olan hediyenin özel olması ve aynı zamanda aşırı sıradan olmamasıdır; çünkü hediye verilen kişiye verdiğimiz önemi göstermemizde hediye seçimi önemli bir kıstastır. Karşımızdaki kişi ile samimiyetimiz ileri düzeyde ise basit bir hediye almak uygun olmaz. Özellikle uzun süredir tanıdığımız kişilere, hayatımızda önemli olduklarını hissettirecek ve ortak geçmişimize ve paylaştığımız güzel hatıralara uygun olacak ve bunları hatırlatacak bir hediye; belki de çok pahalı bir hediyeden daha çok etki yaratır. Çünkü hediyenin etkisi maddi olmaktan çok manevi olmalıdır. Pahalı bir hediye, karşımızdakini incitebilecek ise bu hediyenin hiçbir anlamı olmayacaktır.

Aşırı sıradan olmayan ve hediye verilen kişiye kendisini özel hissettirecek bir hediye tercih edilmesi belirtilen nedenlerle önem arz etmektedir. İnsanlar özel olmak isterler ve sıradan hediyeler de insanın bu içgüdüsü ile terstir. Hediye tercih ederken insanın doğasındaki bu özelliğini öncelikli kriterimiz olarak ele almalıyız.

Anneler Gününde Alınacak Sıradan Olmayan Hediyelere Örnekler

Özel günlere özgü bazı hediyeler vardır ki bunlar artık klişeleşmiştir. Anneler gününde anneye hediye alacak kişilerin çiçek hediye etmesi oldukça sıradanlaşmış ve klişeleşmiş bir durumdur. Yine parfüm ve kıyafet hediye etmek de böyledir. Bunun yerine aile albümünün yer aldığı bir hatıra defteri hazırlamak, çok daha özel bir hediye olacaktır. Bu sadece para harcamak yerine emek de harcanmış olduğundan daha çok anlam ifade eden bir hediye tercihi olacaktır.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Hemen Satın Al