İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yandex.Metrica

Yandex,  Rusya’da geliştirilip Rus kullanıcılara sunulmuş, daha sonra da yandex.com.tr adresi ile Türkiye pazarına girmiştir. Gelişmiş bir arama motoru olmasının yanı sıra kullanıcılarına birçok farklı internet servisleri de sunmaktadır. Bu servislerden biri olan Yandex.Metrica ise web sitelerinin ziyaretçi trafiğinin ve ziyaretçi istatistiklerinin takip edilmesini, reklam etkinliklerinin gözlemlenmesini  sağlayan ücretsiz bir araçtır.

Yandex.Metrica‘yı  kullanarak ziyaretçi istatistiklerini tek bir ekranda görüntülemek, ziyaretçi hareketlerine dair ayrıntılı bilgilere ulaşmak, en çok tıklanan bağlantı ve konuları belirlemek mümkündür. Bu araç ile ziyaretçilerin arama motorlarından sitenize hangi sorgu kelimelerini kullanarak ulaştığını gözlemleyebilirsiniz. Ziyaretçilerin web sitenizde hangi bağlantıları ve sayfaları takip ettiğini kayıt edebilir, hangi butonlara tıkladığını görebilir, form doldurma eylemlerini inceleyebilirsiniz. Ziyaretçilerinizin cinsiyet, yaş, konum gibi demografik bilgilerini ve istatistiklerini görebilir, web sitenizin ziyaretçi kitlesi hakkında yorumlar yapabilir ve web sitenizin hangi kitleye hitap ettiğini analiz edebilirsiniz. Ayrıca ziyaretçilerin IP bilgilerini de gözlemleyebilirsiniz.

Yandex.Metrica etiketler kullanarak sitenizin reklam faaliyetlerini de analiz etmenizi sağlar. Etiketler sitenin dış sitelerin bağlantılarına eklenir ve bu bağlantılar kullanılarak sitenize nasıl ulaşıldığı tespit edilir. Utm, openstat, from ve gclid kullanılan etiket türleridir. Metrica ayrıca twitter üzerinden gelen trafikleri kullanıcı isimleri ile birlikte göstermektedir, bu sayede sosyal medya üzerinden siteye ulaşılma istatistiklerini de gözlemlemeyi kolaylaştırmaktadır.

Yandex.Metrica ziyaretçilerin davranışlarını video şeklinde sunan Webvisor teknolojisine sahiptir. Site sahipleri ziyaretçilerin sayfa üzerindeki aktivitelerini, fare imlecinin hareketlerini bir video kaydı üzerinden izleyip inceleyebilir. Webvisor, tarayıcıların çoğunda ziyaret kaydedilmesi konusunda desteklenmektedir. Fakat ziyaretlerin izlenmesi için Yandex, Google Chrome, Internet Explorer 8 (ve üstü), Firefox 2.0 (ve üstü), Safari, Opera 9.0 (ve üstü) web tarayıcılarına sahip olmanız gerekmektedir. Webvisor, Metrica’yı ilk defa sitenize kurarken Webvisor özelliğini istiyorum seçeneğini işaretlemeniz gerekmektedir.

Yandex.Metrica’nın kullanıcılarına sunduğu bazı özgün özellikler de dikkat çekmektedir. Bunlardan biri kullanıcıların hemen çıkma oranı istatistiği diye belirtilen, kullanıcıların websitesine girdikten 15 saniye sonra siteyi kapatması durumudur. Diğer ziyaretçi istatistik hizmeti veren uygulamalarda bu özellik kullanıcıların siteye girdikten sonra başka işlem yapmaması olarak tanımlanmıştır. Bu nedenle Metrica’nın bu özelliği daha kullanışlı olarak yorumlanabilir. Ayrıca Metrica da bulunan ek bir özellik ise belirli aralıklarla sitenizin açılıp açılmadığını kontrol etmesi ve size email ya da sms yolu ile bildirmesidir.

Kayıt olmak için Yandex’e üye olmanız gerekmektedir.  Üye işlemi sonrası Yandex hesabınızla giriş yapmanız ve metrica.yandex.com.tr adresinden sayaç oluşturmanız gerekmektedir. Yandex.metrica’dan aldığınız sayaç kodunu sitenize ekleyip bütün bu istatistikleri ücretsiz olarak gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca Yandex.metrica’nın wordpress altyapısını destekleyen bir eklentisi de mevcuttur.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Hemen Satın Al