Web sitemize hoşgeldiniz.

Zippo Çakmak Çeşitleri

Rüzgarda bile yanan çakmak sloganı ile dünyada ün salan bir ürün olan zippo çakmak, İkinci Dünya Savaşı yıllarındaki hava şartlarında bile askerler tarafından sigara yakmak için kullanıldıktan sonra giderek artan pir popülariteye sahip olmuştur. Diğer çakmakların aksine gaz ile değil benzin tarafından ateşlenen bir fitil ile çalışan bir prensibe sahiptir. Kapaklarının koruması ve benzinin yanma seviyesinin yüksek olması sebebiyle rüzgarlı havalarda bile yanmaktadır. Hatta anlatılan efsanelerde savaş sırasında yan yana gelen gemilerdeki askerler tarafından birbirlerine fırlatılmasına rağmen sönmediğinden bahsedilir. Amerikan filmlerinde kahramanımız filmin sonunda benzin döktüğü yeri alevler içinde bırakırken sigarasını yaktıktan sonra yere attığı çakmak da bundan başkası değildir.

Zippo Çakmak Nasıl Bulundu?

1932 yılında açık havada oturan iki arkadaştan bir tanesi sigara yakmak için çakmağını çıkarır. Fakat hava rüzgarlı olduğu için ve o dönemde kullanılan Avusturya çakmağını yakabilmek iki elle birlikte mümkün olduğu için sigarasını yakmak için çok zorlanır. Normal bir insan bu durumda ellerini rüzgara siper ederek arkadaşına yardımcı olur fakat o sırada yanında olan arkadaşı bu çakmağı nasıl rüzgarda da yanar hale getirebilirim diye düşünmektedir. İşte bu yardım etmekten ziyade düşünmeyi tercih eden arkadaş Zippo’nun mucidi George G. Blaisnell’den başkası değildir.

Bir yıl süren çalışmanın ardından takvimler 1933’ü gösterdiğinde ürün için patent kurumuna başvuru yapar. Ardından bir isim arayışına girer çünkü üretim için bir marka gereklidir. Söylemesi çok hoşuna gittiği için zipper kelimesinden türettiği zippo sözcüğünü marka adı olarak belirler. Zipper İtalyanca bir kelime olup dilimizde karşılığı fermuardır. İşte günümüze kadar gelen zippo çakmak hayatımıza bu şekilde girmiştir.

Zippo Çakmak Çeşitleri

Zippo çakmak çeşitleri 5 farklı kategoride karşımıza çıkmaktadır. Classic, slim, armor, replica ve pipe olarak kategorilendirilir. Slim seçeneği ince çakmaklar, replica daha geniş ve resimli çakmaklar, armor kaplamalı çakmaklar, pipe ise pipo amblemli çakmakları barındırır. Kullanıcılar zevklerine göre zippo çakmak çeşitleri içinde dilediklerini seçip kullanabilirler. Dünya üzerinde 500 milyondan fazla zippo üretilmiştir.

ZİYARETÇI YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Hemen Satın Al
%d blogcu bunu beğendi: