İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Zippo Çakmak Özellikleri

George G. Blaisnell 1932 yılında Avusturya çakmağını geliştirme düşüncesi ile çalışırken işin bu boyuta varacağını tahmin etmiş midir bilmem ama bir gerçek var ki herkes tarafından saygı duyulan bir marka oluşturma başarısını göstermiş. Zippo çakmak özellikleri bakımından diğer çakmaklar arasından sıyrılıp gidiyor. Bunu satın aldığınızda çakmak sahibi değil zippo sahibi oluyorsunuz.

Rüzgarda da Yanıyor

Zippo çakmak özellikleri arasında en çok bilineni kuşkusuz rüzgarda bile yanabilmesidir. Zaten çıkış noktası da esasen buraya dayanır. Çakmağın mucidi fırtınalı bir havada yanındaki arkadaşının sigarasını yakarken çektiği çileyi görünce dayanamamış ve böyle bir çakmak icat etmiştir. Ve belki bazılarına şaka gibi gelen bu hadise çakmağın gerçek çıkış öyküsüdür. George G. Blaisnell o dönemlerde oldukça popüler olan Avusturya çakmağının yanması için en az iki el gerektirmesi ve rüzgarda hemen sönmesi üzerine düşünmeye başlamış ve zippo markasının fitilini ateşlemiştir.

Rüzgarda yanmasının yanı sıra çıkardığı klik sesiyle de kullanıcılarını cezbeden bu ateşleyici nice yiğitlerin elinde bir akrobasi malzemesi haline gelmiştir. Hatta bu hareketlerin olduğu videolar internette tıklanma rekorları kırmaktadır. Zippo çakmak sahipleri arasında düzenlenen ve dereceye girenlerin ödül aldığı en yaratıcı zippo yakma yarışması gibi turnuvalar bile yapılmaktadır.

Neden Çok Tercih Ediliyor?

Zippo çakmak dünya üzerinde sayılı firmanın cesaret edebileceği bir yol olan ömür boyu garanti kapsamı ile ürünlerini satıyor. Her çakmağa kullanıldığı süre boyunca ücretsiz bakım ve tamirat hizmeti sağlıyor. Hal böyle olunca da dünya çapında bu güne kadar 500 milyondan fazla çakmak üretme başarısı gösteriyor.

Bu ömür boyu garanti meselesi ilk bakışta bir pazarlama stratejisi olarak gözükebilir. Nitekim böyle olması da doğaldır. Ancak İkinci Dünya Savaşı’nı bizzat yaşamış olan askerlerin elinde o dönemlerden günümüze kadar gelen ve hala bozulmadan ilk günkü gibi çalışan örneklerinin olması bize bu durumun ne kadar gerçek olduğunu da ispat eder nitelikte. İnternet üzerinden araştırdığınızda 1940 lı yıllardan kalan ve faal durumda olan zipooların açık arttırma yöntemiyle satıldığını görebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Hemen Satın Al